Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet med utveckling, tillverkning och försäljning av elektroniska produkter inom områdena elektrisk energi och elektrisk mätteknik samt bedriva konsultverksamhet inom nämnda områden, ävensom bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 140 467 | 171 889 | 415 165 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -19 450 | -241 046 | -105 613 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -22 870 | -245 936 | -105 945 |
| Årets resultat (tkr) | -22 870 | -245 936 | -105 945 |
| Summa tillgångar (tkr) | 287 286 | 293 964 | 363 690 |
| Antal anställda | 51 | 81 | 84 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 140 467 | 171 889 | 415 165 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -19 450 | -241 046 | -105 613 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -22 870 | -245 936 | -105 945 |
| Årets resultat (tkr) | -22 870 | -245 936 | -105 945 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 128 012 | 116 018 | 134 418 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 159 274 | 177 945 | 229 272 |
| Tillgångar (tkr) | 287 286 | 293 964 | 363 690 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 208 735 | 175 036 | 253 875 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 968 | 4 149 | 23 593 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 10 438 | 18 099 | 942 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 65 145 | 96 679 | 85 280 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 287 286 | 293 964 | 363 690 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 5 332 | 12 187 | 12 299 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 30 665 | 63 085 | 49 432 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 332 | 25 669 | 26 114 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 51 | 81 | 84 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 754 | 2 122 | 4 942 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 948 | 1 246 | 1 046 |
| Vinstmarginal | -13.8% | -140.2% | -25.4% |
| Soliditet | 72.7% | 59.5% | 69.8% |
| Kassalikviditet | 76.8% | 65.7% | 115.3% |
Ferroamp AB (publ) är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet med utveckling, tillverkning och försäljning av elektroniska produkter inom områdena elektrisk energi och elektrisk mätteknik samt bedriva konsultverksamhet inom nämnda områden, ävensom bedriva annan därmed förenlig verksamhet.